• I správný pitný režim neodmyslitelně patří ke správnému životnímu stylu. V 70. let minulého století se prokázalo, že dehydratace organismu může vést ke zvýšené únavě a u sportovců dokonce snižuje výkonnost. Mezi další projevy nedostatku tekutin může být suchá, bledá, málo vypjatá kůže, acetonový zápach z úst, lesklé oči, kruhy pod očima, sytě žlutá barva moči a převážně u dětí zvýšená tělesná teplota. I pro pacienty v nemocnicích je dostatečné zavodnění cestou k rychlejšímu zotavení. Mezi pacienty se mohou řadit i sportovci, kteří při závodu či náročném zápase špatně odhadnou své síly, nedodržují pitný režim a skončí na infuzi. Právě infuze vede k výraznému zlepšení zdravotního stavu i rychlé regeneraci.





  • Funkcí vody v organismu je několik. Prakticky se účastní každého tělesného procesu. Biochemické reakce, transport živin a všech dalších látek, homeostáza buněk a vnitřního prostředí, vylučování odpadních metabolitů z organismu a další. Voda tvoří zhruba 60-65 % hmotnosti dospělého člověka. S věkem se postupně snižuje.
  • Dospělý člověk, který nemá náročnou fyzickou aktivitu během dne, průměrně spotřebuje okolo 2,5 l vody denně. U aktivních sportovců jsou hodnoty daleko vyšší. Někdy až kolem 5‑10 l za den. Čeledová a Čevela (2010) uvádí, že na 1 kg tělesné hmotnosti by měl dospělý člověk vypít 20-40 ml tekutin za 24 hodin. Podle Roubíka (2018) by se mělo jednat o 35-40 ml na 1 kg za den. Navíc musí sportovci zvýšit množství přijaté vody kvůli jejím zvýšeným ztrátám během fyzické aktivity (pocením).





  • Problémem je častá konzumace slazených nápojů a minerálních vod, která obsahují sladidla. Tyto nápoje ovlivňují naše pocity energie během dne a narušují naši tělesnou kompozici. Proto je důležité preferovat čistou vodu, kterou se může dochutit o citronovou nebo limetkovou šťávu. Další možností během dne je konzumace ovocných a zeleninových šťáv, bylinkových a zelených čajů. Pití a vhodnost kávy je velmi kontroverzním tématem.





  • Sportovcům se také před výkonem doporučuje konzumovat iontové nápoje k potřebné rehydrataci. Tyto nápoje obsahují sodík a hořčík, který zabraňuje nežádoucím křečím. Dále se často do sportovních nápojů přidává glukóza nebo řepný cukr pro rychlé doplnění energie.




  • Takzvaná žízeň není přesným ukazatelem potřeby vody, protože se objevuje až při dehydrataci o 1-2 %. Zvýšený pocit žízně může být navíc příznakem chorob jako cukrovka.

Zdroje:

  • Čeledová, L., & Čevela, R. (2010). Výchova ke zdraví. Praha: Grada.
  • Máček, M., & Radvanský, J. (2011). Fyziologie a klinické aspekty pohybové aktivity. Praha: Galén.
  • Roubík, L. (2018). Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport.
  • Vilikus, Z. (2015). Výživa sportovců a sportovní výkon (2nd ed.). Praha: Univerzita Karlova.

Napište komentář

Close
www.martinchraska.cz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
Vítejte na mých stránkách, které vás donutí se hýbat.