Ideální délka spánku

  • Asi každý někdy slyšel o benefitech kvalitního spánku. Nejvíce zdrojů a studií uvádí, že průměrným časem, ve kterém bychom se měli odebrat do říše snů, je 8 hodin. Jak je tomu doopravdy?




  • Mnohé asi zklamu, ale přesně stanovený čas spánku neexistuje. Každý jsme individuální a každý má své jiné potřeby. Někomu stačí 6 hodin, někomu ani těch 10 hodin nestačí. Důležité ovšem je si najít svůj rituál. Čas, ve kterém budeme přibližně ulehat do postele, ale i čas našeho probuzení. Tímto si nastolíme svůj optimální biorytmus a ráno bychom se měli cítit daleko svěžejší, než tomu bylo doposud. Takto nastavené parametry bychom ovšem neměli měnit ani o víkendu, kdy spoustu z vás nechodí do práce. To, že celý pracovní týden spím osm hodin (např. jdu spát v 23:00 a vstávám v 7:00) neznamená, že o víkendu si budu polehávat do 10-11 hodin. Tím si naprosto rozhodím náš rytmus a tělo uvedu do, pro nás nežádaného, šoku. O to míň se mi nebude chtít vstávat v pondělí do práce

Chronotyp člověka

  • Stejně tak je tomu u sportovců, kteří by měli daleko více dbát na kvalitní spánek. Právě ve spánku dochází k opravení poškozeného svalstva díky tréninku, budování síly či odpočinutí center rozhodování, které často rozhodují, jestli náš tým následují den prohraje nebo vyhraje. U sportovců, ale i méně pohybově aktivních jedinců je důležité vnímat jejich chronotyp. Tudíž, jestli patří mezi sovy, které jsou aktivnější v odpoledních a večerních hodinách nebo ptáčata, která preferují tréninkové jednotky nebo pracovní vytížení ráno.




  • Trenér by měl dané chronotypy sportovců znát, a podle toho se snažit (pokud to jde) jim příslušně rozpisovat tréninky. Případně dát podobné typy na pokoj v rámci soustředění, olympiády či „pouhým“ spaním na hotelu před zápasem nebo závodem.





  • Výhodou je, že daný chronotyp lze do určité míry „předělat“. Je ovšem důležité, aby člověk měnil své návyky postupně. Šel spát třeba o 15 minut dřív a postupem času se propracovat třeba až k hodině. Naším cílem je pomalá, postupná adaptace organismu. Když po člověku budeme chtít, aby šel hned striktně spát o dvě hodiny dřív, aby byl vyspalý na zápas, práci či důležitou schůzku, často se to nepodaří. Člověk se bude vrtět v posteli, otáčet, převalovat, ale hlavní je, že mu nepůjde usnout. To může vézt k tomu, že bude akorát následující den nepříjemný, unavený a rozhozený. A to nechce ani on sám, a ani jeho okolí.





  • Dále existuje spousta faktorů a metod, které nám (ne)pomáhají usnout, ranních rituálů pomáhající lepšímu vstupu do dalšího dne nebo využití tzv. šlofíka. Ale to, jak se říká, je na delší povídání.

Moc děkuji, že jste to dočetli až jsem a každému přeju příjemně dlouhou dobrou noc!

Zdroj:

  • Kalus, J. (2019). Cesta na vrchol. Brno: Jakub Gottvald.

Napište komentář

Close
www.martinchraska.cz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
Vítejte na mých stránkách, které vás donutí se hýbat.