• Tělesná výchova je v dnešní době velmi problematickým předmětem. Veřejnost i často samotní učitelé jiných oborů mnohdy hodnotí tělesnou výchovu jako méně důležitý předmět v porovnání s ostatními. Tento jev může být k vidění jak na základních, tak i středních školách. Tato situace je do jisté míry způsobena dnešní dobou, kdy se do popředí dostává technologie jako počítače, telefony nebo tablety, která nahrazují zábavu dětí, ale i dospělých v mnoha ohledech.


 • Důvodem pro méněcennost tělesné výchovy i sportu celkově může být i chování učitelů TV, propagátorů aktivního životního stylu, ale i jednotlivých sportovců. Existují případy, kdy takoví lidé ukazují svou nadřazenost. Mnohdy se jedná o lidi, kteří spíše trpí iluzí toho, že v minulosti něco významného dokázali a svým chlubením poté často demotivují ostatní.
 • Dalším významným faktorem, který může za pohybově neaktivní generace jsou rodiče či prarodiče, kteří svým chováním nebo vyjadřováním často ovlivňují myšlení a návyky svých dětí či vnoučat. Jinými slovy se z dítěte, jehož rodiče se sportovním aktivitám nevěnují, nemůže stát vášnivý sportovec. Existují samozřejmě i výjimky. Zejména jde o osoby, jejichž blízké okolí nebo život spolužáků se zakládá na aktivním životním stylu. Mnohdy stačí pro zvýšení pohybové aktivity status na sociálních sítích. Především na instagramu a facebooku. Díky těmto stránkám se tzv. influenceři stávají nedílnou součástí života ostatních i přesto, že se spolu v životě nikdy nepotkali. Samozřejmě je podobných faktorů daleko více, ale mým záměrem je pouze přiblížení několika z nich.

 • Mnoho dětí, žáků, studentů, ale i dospělých si neuvědomuje přínos zdravého životního stylu, jehož je pohyb nedílnou součástí. Vždyť právě pohyb je cestou, která vede k odstranění civilizačních onemocnění jako jsou obezita a diabetes. I malé množství fyzické aktivity může mít zdravotní přínos u rizikových jedinců. Pohyb je navíc i zprostředkovatelem přímého mezilidského kontaktu, který je v dnešní době ve velké míře nahrazen technologií. Proto je tělesná výchova tak důležitým předmětem. Právě tyto dvě hodiny v prostředí školy jsou pro mnoha dětí jediným aktivnějším pohybem v týdnu. Dále může tělesná výchova přispět i k zisku pohybového návyku dětí v mimoškolních aktivitách.

Comments

 • Jitka
  reply

  Martine mas perfektni stranky a uz ted se moc tesim na tvoji prednasku.
  Zdaleka jsem netusila, ze jsi moje krevni skupina.

  Ahoj Jitka

  7. 5. 2021

Napište komentář

Close
www.martinchraska.cz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
Vítejte na mých stránkách, které vás donutí se hýbat.